23 Ağustos 2014 Cumartesi

Delphi Android Foreground

Merhabalar,

Sizelere bu sefer biraz cihazda görsellik yaratacak ve projenizi daha profesyonel gösterecek bir şeyler hazırladım. Bunun tam olarak ne olduğunu anlamak için  "Android Foreground" kelimelerini Google üzerinden aratıp tam anlamlı açıklamalara erişebilirsiniz ben eksik bilgi verip kafanızı karıştırmak istemem.

Bu işleme yaptığım bir örneğin resmini koyarak tam anlamı ile göstermek istiyorum.

Resim 1

Resim 2

Kodların orjinalini Embarcaderonun formunda bir soruya verilen cevaptaki linten indirdim fakat çoğu zaman üşengeç bir millet olduğumuzdan bütün bu .pas dosyalarını projeye dahil edecez de ayarlamaları yapacas da bizim için büyük iş :)
Bende bunları düşünerek bütün pas dosyalarını 1 component üzerinde birleştirdim ve yapmamız gereken sadece componenti tutup formun üzerine bırakmak ve .StartService proceduresini çalıştırmak.

Eğer biraz meraklıysanız ve android arka plan servisleri ile ilgili uygulamalar geliştirmek isterseniz .pas dosyalarının içeriğini karıştırmanızı öneririm. Çünkü hazırlayan arkadaş android cihazın yaptığı yayınları yakalama gibi olayları güzelce anlatmış orada.Ek olarak yapılması gereken 2 ayar vardır bunlar:2-) AndroidManifest.template.xml ayarı

Bu "AndroidManifest.template.xml" ayarı için yapılması gereken

1-) Manifest dosyasını açınız.

2-)
<receiver android:name="com.embarcadero.firemonkey.notifications.FMXNotificationAlarm"/>
satırını bulunuz ve hemen altına boş bır satır açarak vereceğim metini yapıştırınız.

3-) <service android:name="com.barisatalay.foreground.ForegroundServis"
                 android:persistent="true"
                 android:enabled="true">
        </service>

4-) Eğer doğru olarak eklediyseniz kodlar bu resimdeki gibi gözükmeli.5- ) Resimdeki şekilde projemizi önce Clean sonra Compile yapıyoruz


Tüm bu işlemleri tamamladığınızda Foreground olayının başarı ile çalıştığını göreceksiniz.

Bütün bunlarda da hata yapma olasılığınızı düşünerek component klasörlerinin içerisine "Demo" adında klasörde sizler için örnek bir proje hazırladım.

İyi çalışmalar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder